Reza Sarhangi (1952-2016)

Data ostatniej modyfikacji:
2016-12-27
Autor: 
Małgorzata Mikołajczyk
pracownik IM UWr

Ze smutkiem informujemy, że 1 VII 2016 odszedł w wyniku komplikacji po transplantacji serca Reza Sarhangi - amerykański matematyk pochodzący z Iranu, wykładowca Towson University, pomysłodawca i wieloletni przewodniczący konferencji Bridges, wielki orędownik jej organizacji we Wrocławiu w 2016 roku. Niestety, władze ESK mimo kilkuletnich starań, wsparcia rektora UWr i prezydenta miasta oraz poparcia rozmaitych instytucji, nie zgodziły się na włączenie tej konferencji do programu Europejskiej Stolicy Kultury, gdyż uznały, że jest... zbyt interdyscyplinarna (to nie żart, mamy to na piśmie!). Przypomnijmy, że konferencja Bridges tylko raz odbyła się w Centralnej Europie - było to w 2010 roku w Peczu, wówczas gdy miasto to pełniło honory Europejskiej Stolicy Kultury i była jednym z centralnych wydarzeń tych obchodów. Wrocław - miasto 100 mostów - miał własny projekt (nomen omen) Bridges, w ramach którego postawił na... bębniarzy. To przykre.

Tymczasem Reza Sarhangi nie zdążył odwiedzić naszego miasta, choć znał je z albumów, filmów i opowiadań (w styczniu 2016 odbył się oficjalny audyt przed planowaną jeszcze wówczas we Wrocławiu organizacją Bridges i Symmetry Festiwal). Uznał Wrocław za fascynujące miejsce, które bardzo chciał poznać bliżej. Ostatecznie XIX konferencja Bridges zamiast we Wrocławiu odbyła się na Uniwersytecie Jyväskylä w Finlandii i była poświęcona pamięci Rezy. Reza miał kłopoty z sercem już od kilku lat. W pod koniec maja 2016 przeprowadzono u niego transplantację. Komplikacje były jednak na tyle poważne, że pomimo wielkiej woli życia i kilku kolejnych operacji, które miały je ratować, nie odzyskał już pełnej świadomości. Zmarł na 3 tygodnie przed rozpoczęciem kolejnej edycji Bridges. To bardzo przykre.

Reza był człowiekiem z wielką wizją, którą bardzo łatwo zarażał innych, a przy tym był niezwykle skromny i serdeczny. Z łatwością skracał dystans z osobami dzielącymi jego pasje i to niezależnie od różnicy wieku, języka, kultury czy wykształcenia. Już po kilku przelotnych spotkaniach i kilkunastu wymienionych z nim e-mailach miało się wrażenie, że jest sprawdzonym i dobrym przyjacielem.

Reza Sarhangi zorganizował pierwszą konferencję Bridges na Uniwersytecie Towson, gdzie pracował na Wydziale Matematyki. Było to w 1998 roku. Jej kolejnym 20 edycjom poświęcił całe swoje życie. Wokół tej idei zgromadził początkowo kilku podobnych mu zapaleńców, ale w niedługim czasie Bridges przerodziły się w największą na świecie imprezę poświęconą celebrowaniu związków matematyki z różnymi rodzajami sztuki, gromadzące setki ludzi z całego świata. W 2003 roku zawędrowały do Europy (gdzie odbywały się już stale ca drugi rok na zmianę z USA), a w 2014 - do Azji, gdzie towarzyszyły Międzynarodowemu Kongresowi Matematyków. Bridges - największe dzieło życia Sarhangiego - będzie trwało nadal, i będzie kontynuowane przez ludzi, których na zawsze zaraził swoją pasją.

Reza był wielkim pasjonatem związków geometrii ze sztuką islamu. Efektem tej fascynacji były liczne odczyty, warsztaty i artykuły, a także prace plastyczne. Poniżej prezentujemy kilka z nich. Zdjęcia pochodzą z galerii Bridges online.

   
Tray of Love (2016) Kokabi Stars (2015)
   
 Blue Sun (2013) Rusty Compasses Pentagon (2007)
   

Dance of Stars (2014)

Dla uczczenia pamięci Rezy Sarhangiego powstały dwa fundusze: stypendialny na Towson University oraz wspierający organizację kolejnych edycji konferencji Bridges (będą z niego wypłacane granty podróżne oraz koszty zaproszenia gościa specjalnego do wygłoszenia dorocznego odczytu im. Rezy Sarhangiego). Więcej informacji na ten temat jest tu: Memorial Fund.

Dear Reza,
We will miss your generous spirit that brought us all together.
We will miss your infectious laughter and your love of life.
We will miss your genius for organization.
We will miss your acts of kindness and support.
We will miss your passion for mathematical art.
We will miss you.
[Sarah Glaz, koordynatorka Mathematical Poetry Day na Bridges]

 

Powrót na górę strony