Wzory geometryczne w sztuce Islamu
zapisy do 20 VI 2017
1-7 X 2017
wykłady są otwarte
na warsztaty obowiązują zgłoszenia - liczba uczestników jest ograniczona do 25 osób
Istanbul Design Center
Buhara Özbekler Tekkesi. Binbirdirek Mahallesi
Şehitmehmetpaşa Yokuşu Sokak No:40 Sokullu Mehmetpaşa Camii karşısı
Sultan Ahmet, Fatih İstanbul
tel. +90 212 458 61 61 / +90 212 458 76 92
e-mail: info@istanbuldesigncenter.org
Mirosław Majewski
e-mail: mirek.majewski@gmail.com
Geometria i sztuka były zawsze tematem intrygującym zarówno dla matematyków jak i artystów. Jednak na ogół matematycy nie są artystami i na odwrót. W efekcie tego, dzieła artystyczne zawierają niewiele matematyki, a wiele tworów matematycznych pretendujących do miana sztuki wcale nią nie jest. Zatem połączenie tych dwóch dziedzin nie jest proste.
Zdarzały się jednak w historii ludzkości formy sztuki, w których była zarówno głębia artystyczna jak i matematyczna (np. w sztuce Islamu, Bizancjum, Dalekiego Wschodu czy gotyku). Warto przyjrzeć się zawartym w nim zagadnieniom geometrii od strony teoretycznej i praktycznej.
Warsztaty będą prowadzone przez matematyków i artystów. Sponsorowane są przez Toruńską Agendę Kulturalną.
Konferencja jest skierowana do entuzjastów geometrii w sztuce i architekturze, m.in. matematyków, nauczycieli, uczniów i studentów, a także do artystów i historyków sztuki zainteresowanych sztuką o charakterze geometrycznym. Tematyka wykładów i warsztatów będzie się odwoływać do elementów sztuki gotyku (łuki, rozety, maswerki), ornamentu geometrycznego w sztuce islamu (mozaiki), różnych form fraktalnych, posadzek Penrose’a i Ammanna, teorii grup symetrii itp. Uczestnicy proszeni są o przyniesienie ulubionych przyrządów do rysowania. Materiały i narzędzia dostarczą też organizatorzy.
100 euro (możliwe zniżki dla studentów)
Konferencja jest skierowana do entuzjastów geometrii w sztuce i
architekturze, m.in. matematyków, nauczycieli, uczniów i studentów, a
także do artystów i historyków sztuki zainteresowanych sztuką o
charakterze geometrycznym. Tematyka wykładów i warsztatów będzie się
odwoływać do sztuli Azji Środkowej. Zajęcia prowadzą Miroslaw Majewski (NYIT) i Asiye Kafalıer Dönmez (Klasik Turk Sanatian Vakfi).
W programie przewidziano 30 godzin wykładów i warsztatów, a także spacery badawcze po Starym Mieście. Na zakończenie odbędzie się wystawa prac uczestników. Zajęcia będa poświęcona analizie wzorów z Topkapi, Mirza Akbar Khan i zwojów Tashkent, teorii i metodom ich powstawania.
I edycja konferencji Symmetrica 2015 miała miejsce w Toruniu. Dotyczyła elementów sztuki gotyku (łuki, rozety, maswerki), ornamentu
geometrycznego w sztuce islamu (mozaiki), różnych form fraktalnych,
posadzek Penrose’a i Ammanna, teorii grup symetrii.