listopad 2023

Zad. 1. Babcia Marianna spróbowała herbaty i orzekła, że napój smakuje palindromicznie. Jak smakowała ta herbata?

Zad. 2. Palindromem może być słowo, zdanie, cały utwór. Jedno z bardziej znanych palindromicznych zdań brzmi: Kobyła ma mały bok. Palindromiści ścigaja się, kto wymyśli dłuższe. U nas natomiast wygrywa ten, kto ułoży najdłuższe sensowne zdanie, które samo palindromem być nie musi, ale składa się wyłącznie ze słów-palindromów.

Zad. 3. Jeszcze w sprawie długości: dla szczególnie długich palindromów (29+ znaków) Stanisław Barańczak wymyslił nazwę palindromadery.  Słowo palindromader to efekt pewnego procesu słowotwórczego. Jak nazywa się ten proces? Jakie inne słowa (podaj przykład/y) są jego efektem?  

 

Wyniki: 

W listopadzie punkty zdobyli:

  • 3 - Krystyna Lisiowska - redaktor z Warszawy, Michał Kosmecki - student Uniwersytetu Medycznego z Wrocławia, Daria Bumażnik - doktorantka na Wydziale Chemii UWr, Ignacy Włodarski z SP 36 Wrocław, Agata Leśnicka - programistka z Gdańska, Marzena Wąsiewicz - nauczycielka matematyki z Kajetan,
  • 2 - Tomasz Tomiczek nauczyciel z Lipowej, Kasper Przenzak – analityk języka.

Gratulujemy :) 

 

Odpowiedzi: 

Zad. 1. Herbata smakowała OWOCOWO. Niemniej, mogła to również być herbatka SENES (za sygnał w tej sprawie jury – z podziwem – dziękuje Agacie Leśnickiej).

Zad. 2. Zdań przyszło kilka. Podajemy wszystkie, bo ciekawe – długość każdego w nawiasie (zbs = znaków bez spacji). Zwycięzcą jest Michał Kosmecki.

Michał Kosmecki: Pop Otto łamał kajak i sedes i w Ii, i w Ebenebe, i w Uku, i w Ikazaki, i w Uru, i w Serres, i w Y, i w Aa, i w Ubu, i w Iki a pop Olo łapał sos, kok, Xanax, senes, radar i rotor i w Oyo, i w Eleele, i w Izazi, i w Ibi, i w Esse, i w Senones, i w Oro, i w Ouo. (190 zbs)

Krystyna Lisiowska: Mam asa, sos, oko, kok, rotator, rotor i „Potop”, a pop łamał zakaz, a mim łatał sedes Igi i jej kasak, a Bob łapał bób, a Anna, Ala, Ada, Aga, Olo, Otto, Natan, Abba i inni – kajak. (145 zbs)

Daria Bumażnik: Oto mam jej kajak, sedes, radar, zakaz, sos, oko, kok, bób, rotator, Potop, SMS, kasak, rotor, mem o PKP, senes, Towot, Xanax i gag. (109 zbs)

Ignacy Włodarski: Potop mam! A Natan łamał radar, sos i kajak! Otto łapał, kajak łatał, a ara Ada: Potop! Ala, oto bób. Ala: Bób mam, a potop łamał bób! (108 zbs)

Tomasz Tomiczek: Mam kajak, bób, cyc, kok, sos, sedes, radar, zakaz, oko, sms, zez, Igi mem, 101 jaj, rotator, gag. (81 zbs)

Marzena Wąsiewicz: Otto łamał sedes, Natan łapał bób, a Bob łatał kajak. (44 zbs)
Mam oko, kok, radar, kajak, bób, sedes, sos, zakaz, towot, rotor...
(57 zbs)

Agata Leśnicka: Natan, mam jej kajak, a Otto łatał jej sedes. (37 zbs)


Zad. 3.
Ten proces słowotówrczy to kontaminacja. Jej wynikiem są (też) kontaminacje lub zbitki wyrazowe. Przykłady: smog oraz kąputer (komputer kąpielowy) czy gniewiść – oba przykłady z chętnie kontaminujacego Stanisława Lema.

 

Powrót na górę strony