październik 2019

Data ostatniej modyfikacji:
2019-11-26

Zad. 1. W jakich książkach Marka Krajewskiego - wrocławskiego autora poczytnych kryminałów - pojawiają sie wątki matematyczne? 

Zad. 2. Który ze znanych wrocławskich matematyków pozował do portretu w piżamie? Kto był autorem tego portretu?

Zad. 3. Jak Wrocław uhonorował powrót do domu Olgi Tokarczuk po otrzymaniu literackiej nagrody Nobla?

 

 

Wyniki: 

W tym miesiącu punkty zdobyli:

  • 2 pkt. - Krystyna Lisiowska - redaktor z Warszawy,
  • 1,5 pkt. - Daria Bumażnik - studentka chemii i toksykologii sądowej na UWr, Dominik Zygmunt - student bankowości i finansów cyfrowych na UŁ 

 

Odpowiedzi: 

Zad. 1. "Głowa Minotaura" (2009) - akcja rozgrywa się w międzywojennym Lwowie (1937), a pojawiają się w niej postacie członków lwowskiej szkoły matematycznej.

Liczby Charona" (2011) - akcja rozgrywa się w międzywojennym Lwowie (1929), gdzie po utracie pracy w policji za niesubordynację komisarz Edward Popielski zmuszony jest utrzymywać się z korepetycji z matematyki i ma czas na rozwiązywanie zagadek matematycznych, wiedza matematyczna przydaje mu się także w rozwikłaniu zagadki kryminalnej.

Władca Liczb" (2014) - akcja toczy się w latach 50. XX wieku we Wrocławiu, gdzie współrzędne geograficzne miejsc kolejnych zbrodniu układają się w charakterystyczny ciąg liczbowy, a sprawca jest opętany matematyką.

Marek Krajewski jest absolwentem IX LO we Wrocławiu. Gdy po maturze stanął przed wyborem kierunku studiów, w grę wchodziły matematyka i filologia klasyczna. Jeden z nauczycieli powiedział mu wtedy: Nie idź na matematykę, nie masz matematycznej wyobraźni. I tak z wykształcenia jest filologiem klasycznym, z niespełnionym zamiłowaniem do matematyki. Jest tajemnicą poliszynela, że przed napisaniem "Władcy liczb" Krajewski uczęszczał na wykłady ze wstępu do matematyki prowadzone w IM UWr przez prof. Ludomira Newelskiego. Wszystko wskazuje na to, ze wkrótce pojawi się kolejna powieść tego autora z przewodnim motywem matematycznym, gdyż Krajewski znowu zaczął chodzić na wykłady Newelskiego (tym razem są to wykłady otwarte nt. Od logiki matematycznej do filozofii matematyki". 

Zad. 2. Bronisław Knaster. Portret wykonał znany wrocławski malarz Stanisław Kukla (1919-1992). Portret jest obecnie własnością Muzeum Miejskiego Wrocławia, jak większość prac Kukli, które po jego śmierci podarowała miastu wdowa po malarzu). Rzeczony Portret prezentujemy poniżej. 

 

 

Kuklowie często odwiedzali państwa Knasterów w ich wrocławskiej willi. Żona malarza - Rosjanka z pochodzenia - nie znała polskiego. Uczyła języka francuskiego w Liceum Sztuk Plastycznych, gdzie uczyła się pasierbica Knastera - Elzbieta Szpalerska. Profesor rozmawiał z panią Kuklową po francusku i uczył ją podstawowych zwrotów w języku polskim. Kiedy pewnego dnia Kuklowie odwiedzili Knasterów i stanisław zobaczył profesora siedzącego w fotelu w piżamie i czytającego książkę, stwierdził, że musi go w tej sytuacji sportretować, co też się stało.

Zad. 3. Po ogłoszeniu noblowskiego werdyktu:

  • Przez cały weekend wrocławską komunikacją miejską mógł jeździć bez biletu każdy z książką Olgi Tokarczuk w ręku.
  • Pisarce został dedykowany mecz siatkarski Gwardii Wrocław, na który bez biletu mógł wejść każdy kibic za okazaniem dowolnej książki świeżo upieczonej noblistki.
  • Po przyjeździe do Wrocławia pisarka otrzymała od prezydenta Sutryka symboliczny klucz do bram miasta oraz do siedziby swojej fundacji wilii Marii i Tymoteusza Karpowiczów przy ul. Krzyckiej 29.
  • Od Michała Rusinka pisarka otrzymała figurkę kota pilnującego książek, która należała do Wisławy Szymborskiej.
  • Odbyło się spotkanie noblistki z mieszkańcami miasta w Narodowym Forum Muzyki. Chętnych było tak dużo, że nie pomieściła ich największa sala koncertowa, wobec czego na placu Wolności, przed NFM ustawiono telebimy transmitujące to spotkanie.

Nie jest natomiast prawdą, że Olga Tokarczuk otrzymała z tej okazji tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia, bowiem  dostała go znacznie wcześniej (w czerwcu 2019?).

 

Powrót na górę strony