styczeń 2024

UWAGA! 21 I odbędą się otwarte międzynarodowe internetowe zawody V Olimpiady Lingwistycznej Online (osobno w kategoriach uczniów i zawodników dorosłych). Zgłoszenia przyjmowane są indywidualnie. Zadania będą dostępne w języku polskim. Zachęcamy do udziału!

Zad. 1. W Polsce ostatnimi czasy ważnym symbolem językowym stała się gwiazdka (jedna lub kilka, np. osiem). Na to, że patrzymy na układ gwiazdek i widzimy słowa, liczą niektórzy twitujący (iksujący?) politycy, wygwiazdkowując publikowane teksty - ostatnio jeden rozgrzał miłośników szyfrowania. My też liczymy, że uczestnicy ligi coś zobaczą w wiadomości niżej i rozgrzeją się przed zadaniem 2 :)

N** w g******** *e** **s** p***********e, *l* w n** s****h

Zad.2. Jakie słowo przedstawia poniższa grafika?

Zad. 3. Co łączy warawarę, ulduz i sao?

 

Wyniki: 
  • 3 punkty: Krystyna Lisiowska - redaktor z Warszawy; Kasper Przeznak; Marzena Wąsiewicz - nauczycielka matematyki z Kajetan; Daria Bumażnik - doktorantka na Wydziale Chemii UWr; Agata Leśnicka - programistka z Gdańska,
  • 2 punkty: Ignacy Włodarski, SP 36 Wrocław.

Gratulujemy :)

 

Odpowiedzi: 

Zad. 1. „Nie w gwiazdach jest nasze przeznaczenie, ale w nas samych.” (William Szekspir)

Zad. 2. Słowo, o które chodzi to BRAWO. Składają się nań, kolejno, oznaczone liczbami litery w nazwach przedstawionych na obrazkach gwiazdozbiorów: pierwsza w słowie BARAN, czwarta w słowie SKORPION, druga w słowie ŁABĘDŹ, trzecia w słowie LEW i czwarta litera w słowie ORION.

Zad. 3. Te trzy słowa to GWIAZDA w trzech różnych językach: ajmara (warawara), azerskim (ulduz) i wietnamskim (sao).

 

Powrót na górę strony