I po Festiwalu...

Data ostatniej modyfikacji:
2009-08-1
Autor: 
Małgorzata Mikołajczyk
pracownik IM UWr

Zakończył się trwający we Wrocławiu w dniach 18-24 września 2008 XI Dolnośląski Festiwal Nauki. Pobił wszelkie rekordy popularności. Odbyło się ponad 810 imprez - wykładów, pokazów, konkursów i wystaw - które obejrzało ponad 100 tysięcy miłośników nauki i sztuki. Interaktywne pokazy miały miejsce nie tylko na uczelniach i w placówkach naukowych, ale także w kilku wrocławskich szkołach podstawowych (12, 63, 76, 84, 90, 96, 99, 107, 113, 118) i gimnazjach (1, 12, 14, 23, 39). Pokazy te sfinansował Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia. Głównym sponsorem pozostałych imprez było Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Tegoroczny Festiwal przebiegał pod hasłem: Poszerzaj horyzonty - podróż po świecie nauki, a jego mottem stały się słowa z "Władcy Pierścieni" Tolkiena:
Biorąc od drzwi swój początek
Droga bieży wciąż przed siebie
Hen rozwinął się jej wątek
Czas więc teraz i na Ciebie.

Wśród festiwalowych imprez popularyzujących naukę, bardzo dużym  powodzeniem cieszyła się matematyka. W VII Maratonie Matematycznym wystartowała rekordowa liczba 3,5 tys. zawodników, a ponad 3 tys. osób zwiedziło wystawę "Interaktywna matematyka". Również na przystanku "Park Wiedzy" w parku Kopernika mimo siąpiącego przez dwa dni deszczu najbardziej obleganym stoiskiem był Jarmark Matematyczny.

Uczestnicy Maratonu Matematycznego w 10 godzinie rozwiązywania zadań zmierzyli się z pochodnymi. Chociaż nigdy nie mieli do czynienia z tym pojęciem w szkole, postawione problemy nie sprawiły im większego kłopotu - zwłaszcza gimnazjalistom, którzy wydawali się dużo lepiej rozumieć intuicyjnie pojęcie pochodnej niż ich starsi i bardziej uczeni koledzy z liceów, a nawet nauczyciele. Zadania z tej rundy wzbudziły dużo emocji i dyskusji. Spróbujcie sami odpowiedzieć na kilka pytań, uzupełniając odpowiedzi zwrotami typu: rośnie w rosnącym tempie, rośnie w stałym tempie, maleje w rosnącym tempie itp.:
Wysokość spadochroniarza n.p.m. po wyskoczeniu z samolotu, gdy spadochron jest do połowy otwarty .......... Temperatura makaronu wrzuconego do wrzącej wody .......... Kąt między wskazówkami zegara w chwili rozpoczęcia tej rundy ..........

Na wystawie "Interaktywna matematyka" zorganizowanej przy współpracy Instytutu Matematycznego UWr oraz Centrum Nauki Explora Park z Wałbrzycha można było układać łamigłówki, badać własności liczb i figur geometrycznych oraz ich związki z otaczającą nas przyrodą, nauczyć się zasad budowania egzotycznych parkietaży płaszczyzny, zobaczyć, w jaki sposób malarze oddają na płaskim płótnie wrażenie trójwymiarowej przestrzeni oraz obejrzeć i dotknąć zadziwiające modele wielościanów. 

Na przystanku "Park Wiedzy", który po raz drugi towarzyszył Festiwalowi, chętni mogli spróbować swych sił w rozwikływaniu łamigłówek geometrycznych i logicznych, zmierzyć się z mistrzami w układaniu różnych modeli kostek i wież Rubika (Ci ostatni robili to w błyskawicznym tempie, także jedną ręką i z zawiązanymi oczami) oraz zbudować najdziwniejsze istniejące w przyrodzie wielościany (w tym piłkę nożną i model fullerenu). Były też warsztaty układania kostki Rubika dla początkujących oraz dynamiczne pokazy wielościanów Platona, Archimedesa i Johnsona.

Dla starszych uczestników Festiwalu odbyły się ciekawe matematyczne wykłady o: fraktalach, tajnych sposobach komunikacji, perkolacjach, nieskończonych sumach, o starej chińskiej grze strategicznej NIM oraz o związku prostych i elips ze zderzeniami ciał.

 

Na Maratonie

A mi na Maratonie najbardziej podobały się rundy zagadkowe "Słowne rebusy". Na początku były strasznie trudne, ale w miarę nabierania wprawy udawało się ich rozwiązać coraz więcej. Z niecierpliwoscią czekam, kiedy pojawią się na portalu. Nie wszystkie zrobiłem i nie wszystkie pamiętam, a chętnie bym się jeszcze raz z nimi zmierzył.

Powrót na górę strony